Mormelari raamatukorvike magamistoa põrandal…


Nekrassovi "Emaarmastus"

Posted in Uncategorized by mormelar on April 7, 2010

Võtsin siis paar kuud tagasi lõpuks ometi kätte ja lugesin selle paljusoovitatud, paljukirutud ja paljukiidetud raamatu läbi.
Esimese hooga tekkis suur viha? Kuidas ta küll nii mõelda saab? Kuidas saavad naised kõikidest maailma hädades süüdi olla? Seejärel mõtles aga mingi osa minust, et näe, küll naistel on palju võimu – lausa kogu võim. Olgu milline mees tahes, ikka on tema saavutuste taga ju ema – naine.

Mingi hetk panin raamatu ka käest ära. No ei olnud tahtmist edasi lugeda. Siis võtsin aga jälle kätte ja lugesin lõpuni.
No ma saan igati aru, miks see raamat nii paljukajastatud on, seisukohad on ju suisa skandaalsed. Aga tegelikult on tal siiski enamuses õigus. Ma ei tea küll, kui palju ma usun seda spiritualistlikku osa, aga muus hulgas. Negatiivsete joontena tooks aga välja seda, et ta ei öelnud – kõik mehed pole üritamist väärt. Hea küll, isegi kui ta väidab, et ema on justnimelt selle poja ära rikkunud (mida ma isiklikult siiski absoluudiks ei pea), ei ole siiski kõik mehed naiste eneseohverdusi väärt.
Teiseks häiris mind see, et väga pikka aega jäi tema tekstidest mulje, justnagu ei tohiks oma last üldse armastada ja hellitada, vaid nii saab temast inimene. Lõpupoole vaid mainis, et laps on ka ikka tähtis, lihtsalt mitte kõige tähtsam.

Ja sellega ma olen nõus. Mehe ja naise suhe on keskne väärtus perekonnas, ilma selleta on väga väga raske, kui mitte võimatu, olla ka hea ema ja isa ning panna perekond toimima. Ja lapsed kannatavad kõige rohkem vanemate halbade suhete pärast. See on levinud ja kurb tõsiasi, et emaks saades unustab naine oma naiserolli.

Raamat nõuab siiski väga individuaalset lähenemist, igaüks peab ise otsustama, kui hea või halb, kui tõde või kohutav vale see kellegi jaoks on.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s


%d bloggers like this: